Odsłonięcie kościoła grodowego

Przez blisko 10 lat regularnych wizyt na Grodziszczku w Gieczu nie udało nam się nigdy zobaczyć więcej reliktów romańskiego kościoła grodowego pod wezwaniem Jana Chrzciciela, niż na poniższym zdjęciu.   

Relikty północnego muru nawy romańskiego kościoła grodowowego w Gieczu

W zeszłym tygodniu na facebookowym profilu Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu ogłoszono, iż w niedzielę 14 października odsłonięte i zaprezentowane publice zostaną relikty całego obiektu.  Niezwykle nas ta inicjatywa gieckiego odziału Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy ucieszyła  i nie mogliśmy sobie odmówić uczestnictwa w spotkaniu prowadzonym przez badaczkę, panią Teresę Krysztofiak. 

Odsłonięte relikty kościoła grodowego w Gieczu

Relikty kościoła grodowego w Gieczu

Tak oto trafiliśmy na Grodziszczko z aparatem celem udokumentowania tego co na co dzień skryte pod ziemią. Dwie poniższe fotografie przedstawiają relikty zachodniego masywu z dwiema okrągłymi wieżami. 

Masyw zachodni kościoła p.w. Jana Chrzciciela w Gieczu

Relikty masywu zachodniego z dwiema okrągłymi wieżami w Gieczu

Północna wieża zachodniego masywu - jak się dobrze przyjrzeć to widoczny jest okrągły kształt wieży, wraz z bardzo szeroką jak na swoje czasy klatką schodową.

Relikty wieży kościoła grodowego w Gieczu

Na samym dnie wykopu umieszczonego w geometrycznym centrum bryły kościoła, pod grobami niezidentyfikowanych prominentów ówczesnego świata, jeszcze jeden mur. Pani Teresa Krysztofiak z przekonaniem określiła go jako część jeszcze starszego (pierwszego?) kościoła. Bardzo interesująco datowanego, bo na czasy Mieszkowe. Pozostaje czekać na publikację wyników.

Wykopaliska archeologiczne w Gieczu - fragment pierwszego kościoła grodowego

Odsłonięcie reliktów świątyni przyciągneło, co widać na dwóch poniższych fotografiach, spory tłum zainteresowanych, potwierdzając jak bardzo ważne dla lokalnych społeczności może stać się dziedzictwo archeologiczne. 

Wykopaliska archeologiczne w Gieczu

Badania archeologiczne romańskiego kościoła grodowego w Gieczu

Na koniec dwa szersze kadry, choć nie ukrywamy, że dopiero zdjęcia z drona oddałyby w pełni skalę reliktów. 

Niestety na ten moment nie ma planów trwałego wyeksponowania pozostałości kościoła. Pani Teresa Krysztofiak wspomniała o możliwości częściowego ich odsłonięcia. Tradycyjnie już na Lucivo, disujemy takie podejście i pokazujemy, że można inaczej.

Odsłonięte relikty romańskiego kościoła grodowego na grodziszczku

Wczesnośredniowieczny romański kościoł grodowy w Gieczu

Komentarze

Popularne posty